Archiwum grudzień 2011

gru 05 2011 Historia mundialu
Komentarze: 0

Zaczęło się wszystko 80 lat temu,w Urugwaju,w lipcu 1930 roku. Startowało wówczas 13 drużyn, z czego większość stanowili przedstawiciele kontynentu południowo-amerykańskiego. Powodem tego były wysokie koszty po drużyny.Europę reprezentowały tylko cztery drużyny.Zwycięzcą został gospodarz.

Przed II Wojną Światową rozegrano jeszcze dwa turnieje, ostatni w1938 roku, we Francji, gdzie, już drugi raz z rzędu, triumfowali Włosi. Był to pierwszy turniej, w którym zagrała reprezentacja Polski.
Pierwszy mundial po wojnie rozegrano dopiero w 1950 roku w Brazyli, gdzie znów zwycięzcą została drużyna Urugwaju.Nam niewątpliwie najmilej kojarzy się jubileuszowy, dziesiąty turniej zorganizowany w RFN.Polska drużyna zdobyła na nim brązowy medal ulegając w półfinale gosporzom w pamiętnym "wodnym meczu" 0:1,a potem wygrywając takim samym stosunkiem bramek z drużyną Brazyli.
W 1082 roku znów przeżywaliśmy wielkie emocje, reprezentacja Polski pod wodzą Antoniego Piechniczka zdobyła drugi brąz na mistrzostwach zorganizowanych w Hiszpani.
Kolejne mistrzostwa rozegrano odpowiednio w Meksyku,USA i Francji. W roku 2002 poraz pierwszy mundial zorganizowały dwa państwa Korea i Japonia. Był to pierwszy po szesnastu latach turniej, w którym zagrała reprezentacja Polski. Po świetnych eliminacjach przyszło rozczarowanie w fazie grupowej odpadliśmy z turnieju po dwóch porażkach i jednej wygranej.Mistrzami zostali Brazylijczycy, którzy w finale pokonali Niemców.
W roku 2006 gospodarzem turniej znów byli Niemcy. Puchar Świata zdobyła drużyna Włoch, która po emocjonującym meczu finałowym i konkursie rzutów karnych pokonała drużynę Francji.

I tak doszliśmy do zeszłorocznych finałów,które po raz pierwszy rozegrano w Afryce. Na ten turniej nie zakwalifikowała się reprezentacja Polaki, która w fatalnym stylu zakończyła eliminacje i uklasowała się na przedostatnim miejscu w swojej grupie.Mistrzem została Hiszpania po dogrywce pokonała 1:0 Holandię, ustanowił nowy rekord 14 żółtych kartek i jednej czerwonej. Poprzedni wynosił tylko sześć kartek.Jakie będzie następny mundial? Zobaczymy za cztery lata.